Про заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів області

Дата: 31.03.2023 12:49

21 березня – Міжнародний день лісів.

Ліси мають вирішальне значення для життя на Землі. Від них залежить стабільність клімату планети та обіг чистої прісної води.

Близько 1 мільярд людей напряму залежить від ресурсів лісу – пального, їжі, медикаментів, матеріалів для будівництва.

За останні 30 років площа лісів планети зменшилась на 178 млн гектарів, що майже втричі більше за територію України, повідомляють у Всесвітньому фонді природи WWF-Україна.

Половина території України розташована у переважно безлісій степовій зоні. Наразі ліси займають близько 16% території країни, передусім на Поліссі та в Карпатах.

Основна загроза для українських лісів всіх типів – вирубка для отримання деревини. Такі вирубки більшою мірою призводять до деградації лісів — зменшення спроможності лісу надавати екосистемні послуги.

Окремою уваги потребують  вирубки у старовікових лісах. Українські старовікові ліси – останні недоторкані ліси Європи. Загалом у Центральній та Східній Європі їх залишилось 320 тисяч гектарів, 100 тисяч з яких знаходиться в Україні. Це робить нашу країну унікальним європейським центром дикої природи та недоторканості.

Загалом площа лісів зменшується через знеліснення – процес перетворення зайнятих лісом земель на міста, пасовища, пустирі, сільськогосподарські угіддя тощо. А ось пожежі, які традиційно вважають головним ворогом лісу, "відповідають" лише за 1% зменшення лісових площ.

Державне агентство лісових ресурсів України інформує про розміри штрафних санкцій при здійсненні незаконної рубки дерев.

Правопорушник, який здійснив незаконну рубку дерев, сплачує:

- розмір шкоди, заподіяної лісу;

- адміністративний штраф

Правоохоронні органи визначають кваліфікацію злочину та можливе настання кримінальної відповідальності .

Незаконні рубки – це заготівля деревини без спеціального дозволу на використання лісових ресурсів (лісорубний квиток).

Правопорушником вважається особа, яка здійснює незаконну порубку дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях; перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників.