ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ЗАЙНЯТОСТІ ТА ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ - ЦЕ АКТУАЛЬНО

Дата: 06.10.2022 13:05

ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ЗАЙНЯТОСТІ ТА ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ - ЦЕ АКТУАЛЬНО

Легалізація трудових відносин включає в себе, в основному, два аспекти: це легалізація зайнятості та легалізація заробітної плати.

Нелегальна зайнятість - це використання роботодавцями найманої робочої праці без належного оформлення трудових відносин, її ще називають «тіньовою» зайнятістю. Це: оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання ними роботи повний робочий час; так звані,  стажування або застосування випробувального терміну, не оформлених належним чином.

Роботодавці здебільшого трактують ці поняття на свій лад, переконуючи себе, що на цей період можливо працівників офіційно не оформляти і безпідставно відтерміновувати  на деякий час укладання трудових договорів.

Але слід знати, що прийняття на роботу працівників під виглядом стажування, без проведення відповідної оплати, є порушенням законодавства про працю, що є ознакою застосування примусової праці, використання якої заборонено статтею 43 Конституції України і нормами міжнародного права.

Випробувальний термін, згідно чинного законодавства, може бути застосований роботодавцями тільки після офіційного працевлаштування найманих осіб. Умова про випробування повинна бути обумовлена в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу. Причому, в період випробування, на працівників також поширюється законодавство про працю.

Цікавим питанням також є працевлаштування найманих працівників під виглядом укладання з ними цивільно-правових договорів. В даних випадках не виникають трудові відносини, які регулюються трудовим законодавством і працівники не мають права на відпустку та інші соціальні гарантії. Цивільно-правові договори застосовуються, як правило, для виконання конкретної роботи, що спрямована на одержання результатів праці, та, у разі досягнення цієї мети, договір вважається виконаним і дія його припиняється. За таким договором не платиться щомісячна зарплата, а виплачується винагорода за конкретно виконану роботу на підставі підписаних актів прийому-передачі наданих послуг (виконаних робіт).

Інколи підприємства (особливо малого бізнесу) виплачують своїм працівникам дві заробітні плати: офіційну і неофіційну («тіньову» або, так звану, заробітну плату «в конвертах»).

Працівники не бачать проблем в отриманні «тіньової» заробітної плати, так як до кишені надходять «чисті доходи». Але, надаючи згоду працювати на таких умовах, працівники самі позбавляють себе соціальних гарантій.

Небезпека «тіньової» зарплати, як і «тіньової» зайнятості, полягає не тільки в тому, що бюджет недоотримує кошти, мінімізуються надходження до Пенсійного фонду, а й в тому, що працівникам не враховується страховий стаж для призначення пенсії при досягнені ними пенсійного віку, тобто вони не отримають пенсію, яка відповідає рівню їхньої реальної заробітної плати.

Нелегальна зайнятість – це робота понад норму, без вихідних  та у святкові дні без додаткової оплати, недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці, звільнення працівника у будь який момент без виплати вихідної допомоги, відсутність права на відпустку та виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань

Такий працівник також не матиме змоги зареєструватись в центрі зайнятості як безробітний та отримати відповідну допомогу.

Відсутність офіційних доходів може бути підставою для відмови у  призначенні різного виду допомог та субсидій.

Нагадуємо роботодавцям, що використання найманої праці без оформлення трудових відносин є грубим порушенням законодавства про працю та карається штрафом у розмірі 10 мінімальних заробітних плат, а за повторне порушення протягом двох років доведеться сплатити 30 мінімальних заробітних плат.